Sosyal Tesislerde Hangi Çay Kazanları Tercih Edilmeli

Şelale Kazan Blog Sosyal Tesislerde Hangi Çay Kazanları Tercih Edilmeli

Sosyal Tesislerde Hangi Çay Kazanları Tercih Edilmeli

Çay ocağı; günün büyük bir bölümünde açık olan ve müşterilerine sürekli olarak taze ve sıcak çay servisi yapıldığı geleneksel kafelerdir. Bu tür mekanları özel kılan ise, geleneksel tarzda dekore edilmiş olmaları ve olmazsa olmazı olan çay kazanlarıdır. Çay bitkisi, içecek olarak ilk defa antik Çin’de keşfedilmiş ve tarımı yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde tek başına büyük bir ekonomiyi oluşturan bu sanayi bitkisi, nemli ve ılıman bölgelerde yetiştirilmektedir. İçeriğinde bulunan tein maddesi ile rahatlatıcı ve tiryakilik yapıcı olup, kalpten dişlere, kanser önlemeden antioksidan özelliğine kadar vücut için oldukça yararlı olduğu söylenen bir içecektir.

 Dünyanın pek çok yerinde önemli bir kültür öğesi haline gelmiş çayın, değişik türleri ve kendine özgü servis ediliş şekilleri mevcuttur. Ülkemizde ise çay, başlı başına bir kültürdür. Sadece evlerde içilmeyip, günlük hayatta hemen her yerde servis edilmektedir. Özellikle çay servisi yapan işletmeler için çay kazanı bir mecburiyet halini almıştır.

Sosyal Tesisler İçin En Uygun Çay Kazanı

Çay ocağı kazanı; çay ocağı veya kahvehanelerde kullanılan ve çok sayıda kişiye çay servisi yapılmasını sağlayan kazanlardır. Çay kazanları genel olarak bu tür işletmelerle özdeşleşmiş olsa da, bunun dışındaki mekanlarda da oldukça sık kullanılır. Günümüzde sosyal tesis kavramı, gündelik hayatta sıklıkla kullanılmaktadır. Bu kavram; herhangi bir kamu kurumunun çalışanlarının aileleriyle birlikte zaman geçirebildiği bir mekanı tanımladığı gibi aynı zamanda özel işletmelerin hizmet verdiği alanları da ifade etmektedir. Her halükarda akla, çok fazla sayıda insanın bulunduğu alanlar gelmektedir. Bu tür alanlarda yiyecek ve içecek servisi olması kaçınılmazdır.

Çayın kültürümüzde ne kadar önemli bir yer tuttuğu düşünülürse, bu tür yerlerdeki çay servisi potansiyeli de o denli büyük olacaktır. Bunun için bu mekanlardaki işletmelerin, olabildiğince büyük çay kazanı kullanmaları ekonomik olarak büyük bir elzemdir. Günümüzde en büyük çay kazanları genellikle 6 demlikli kazanlardır. Bunlar, su haznesi 65 litreye kadar su alabilen modeller olup, bu büyüklükteki kazanlar için genellikle doğalgaz kullanılmaktadır. Bunun dışında elektrikli ve bakır kazan modelleri de mevcuttur.

Doğalgazlı Çay Kazanı Modelleri

Doğalgazlı çay kazanı; enerji türü olarak doğalgazın kullanıldığı modeller olup, bazı kazan türlerinde LPG de kullanılabilmektedir. Genellikle müşteri sayısının çok büyük olduğu okul ve hastane kantinleri, sanayi bölgeleri ve dernekler gibi yerlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Müşteri sayısının büyüklüğü, doğrudan kazanın da büyüklüğünü etkileyeceğinden, enerji türü olarak doğalgazın kullanımı, işletmenin enerji maliyetlerine olumlu etki yapacaktır. Ülkemizde doğalgaz kullanımının yaygın oluşu ve abonelik başlatılmasındaki kolaylıklar da bu modelin tercih edilmesinde oldukça önemlidir. Ayrıca bu modellerde güvenlik risklerini en ortadan kaldırabilmek için, kazanların kurulumu ve bakımı sadece alanında uzman kişilere yaptırılmalıdır.

Elektrikli Çay Kazanı Modelleri

Elektrikli çay kazanı, sıklıkla kullanılan modellerden biridir. Doğalgaz bağlantısının olmadığı, LPG kullanımının tercih edilmediği durumlarda bu modeller tercih edilmektedir. Elektrikli kazan modelleri genellikle çok fazla çay servisine gerek duyulmayan yerlerde tercih edilmektedir. Haliyle küçük ve orta boy kazanlar bu tür işletmelerin tercihidir. Bazı modeller, elektrik kullanımının yanı sıra, doğalgaz veya tüpün de bir arada olduğu özelliklere sahip olabilir.

Bakır Çay Kazanı Modelleri

Bakır çay kazanı; ülkemizin hemen her köşesinde bulunan çay ocağı ve kahvehanelerin vazgeçilmez modelidir. Bakırın kendine has yumuşak yapısı, onu kolaylıkla işlenebilir bir metal yapmıştır. Bu nedenle parlak görüntüsünün yanında çay kazanları üzerindeki resim, logo veya isim işlemesi yapılarak, içinde bulunduğu işletmeye geleneksel bir hava katmaktadır. Bu yönüyle en çok tercih edilen modeller, genellikle bakır çay kazanı modelleridir.

İşletmeni
Ekle
Whatsapp
Bilgi Hattı
İletişim
Formu