Kaliteli Çay Kazanı İle Çay Yapmak Çok Daha Kolay Ve Keyifli

Şelale Kazan Blog Kaliteli Çay Kazanı İle Çay Yapmak Çok Daha Kolay Ve Keyifli

Kaliteli Çay Kazanı İle Çay Yapmak Çok Daha Kolay Ve Keyifli

Çay ocağı denildiğinde akıllara, duvarlarında siyah beyaz fotoğrafların olduğu, duvarlarında Anadolu motifleriyle işlenmiş halıların, antika sayılabilecek ve günümüzde kullanılmayan silahların ve eski el aletlerinin asılı olduğu otantik mekanlar gelmektedir. Bu mekanların tarihi kökeni oldukça eskidir ve ülkemizde oldukça rağbet görmektedirler. Halk tarafından oldukça sevilmelerin altında yatan nedenlerin başında kuşkusuz, sohbeti daha da koyulaştıran, kışın içi ısıtan, yazın ise harareti alan çaydır.

Bu içeceğin servis edildiği tüm mekanlarda olduğu gibi, onun demleniş ve servis ediliş şekli, bulunulan mekanı karakterize etmektedir. Geleneksel çay ocakları, bu servisi daha çok geleneksel işlemeli ekipmanları ön plana çıkararak yaparken, daha modern işletmeler üzerlerinde logolarının veya işletme adının basılı olduğu çelik veya krom çay kazanlarını kullanmayı tercih etmektedir.

Çayın Lezzetinde Çay Kazanı Kalitesinin Önemi

Çay ocağı kazanı; çay ocağı veya kahvehane gibi işletmelerin fazla sayıdaki müşterilerine yetecek miktarda çay demlemelerini ve her an sıcak ve taze çay servisi yapabilmelerini sağlayan kullanışlı cihazlardır. Çay servisi hizmetinin düzenli ve ürün kalitesinden ödün vermeden yapılabilmesi için, işletme sahiplerinin dikkat etmeleri gereken pek çok husus vardır. Bunlar içerisinde en önemli husus, kuşkusuz ki kaliteli bir çay kazanı seçimi olmaktadır.

Çay kazanının niteliği ve kullanılış biçimi, çayın lezzetini doğrudan etkilemektedir. Örneğin, ısı izolasyonun yeterli olmadığı, basit bir çay kazanı, sürekli olarak suyun soğumasına ve tekrar tekrar ısıtılmasına neden olacağı için, arada harcanan süre, çayın tadının acılaşmasına neden olur. Ayrıca ısıtma maliyetleri de işletme için külfete dönüşür. Yine kalitesiz bir çay kazanı sürekli olarak arızalanacağı için bu durum işletmeye her anlamda zarar verir.

Suyu kirecinden arındırma filtresi olmayan, kazanın içyapısının insan sağlığına uygun şekilde kaplaması yapılmayan kazanlar, çay kalitesi açısından da sağlık açısından da işletmenin aleyhine sonuçlar doğurur. Günümüzde çay kazanlarının en çok bilinen 3 modeli bulunur.

Doğalgazlı Çay Kazanı Modleri

Doğalgazlı çay kazanı; çay kazanı modelleri arasında en çok kullanılan modellerden biridir. Enerji türü olarak doğalgaz kullanılması, doğalgazın yaygınlığı düşünüldüğünde oldukça uygun olmaktadır. Bu tür modeller, özellikle çok büyük müşteri potansiyelinin olduğu işletmelerde kullanılmaktadır. Bünyesinde 6 demlik ve 65 litreye varan ebattaki çay kazanlarındaki suyun kaynatılması için doğalgazın kullanılması, diğer enerji türlerine göre daha ekonomik olmaktadır.

Bu modellerde genellikle iki büyük ocak ve iki musluk bulunmaktadır. Doğalgazlı çay kazanları kullanım olarak işletme sahibine ekonomik olarak büyük fayda sağlasa da, kullanımı ve kurulumu açısından bilinmesi gereken önemli hususlar vardır. Güvenlik açısından bu kazanların kurulumu ve bakımı mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalı, bakım zamanları aksatılmamalıdır.

Elektrikli Çay Kazanı Çeşitleri

Elektrikli çay kazanı; suyun kaynatılması için gereken enerji türü olarak elektriğin kullanıldığı modellerdir. Bazı işletmelerin müşteri kitlesi, çok fazla çay demlemeyi gerektirmeyen sayıda olabilir. Bu gibi işletmelerin doğalgaz kullanmaları, ekonomik açıdan faydalı olmayabilir.

Özellikle küçük veya orta boy çay kazanlarının çoğunda elektrik kullanılmaktadır. Bazı modeller hem doğalgazlı hem de elektrikli olabilmektedir. Ayrıca tüm diğer çay kazanlarında olduğu gibi yapılarında bulunan termostat sayesinde suyun soğuduğu anda otomatik olarak çalışıp, gerektiğinde tekrar kapanması, kullanıcıya tasarruf imkanı da sağlamaktadır.

Bakır Çay Kazanı

Bakır çay kazanı; özellikle çay ocakları ve kahvehaneler için adeta sembol haline gelmiş, gelenekselliği yansıtan ve çok sevilen modellerdir. Bakır metalinin kolay işlenebilir oluşu ve hoş görünümü onun tercih edilmesindeki sebeplerden biridir. Bu tür modeller, üzerlerine resim, logo veya işletme adı kabartma olarak işlenmektedir. Ayrıca mekana verdiği güzel görünüm sebebiyle de müşterilerin de beğenisini kazanmaktadır.

İşletmeni
Ekle
Whatsapp
Bilgi Hattı
İletişim
Formu